Pestovanie

Návod na pestovanie Baobabov

Semienko baobabu je veľmi tvrdé. Mnohí ľudia používajú pilníček alebo malú pílku, ktorými narežú jeho tvrdú škrupinu, aby tým napomohli ich vyklíčeniu. Osobne túto metódu vôbec nepoužívam, semená jednoducho namočím na 24 hodín do horúcej vody, umiestnim na teplé miesto a následne vysadím do piesčitej pôdy.

Substrát má obsahovať 50% piesku alebo štrku zmiešaného s rovnakým množstvom substrátu na sukulenty alebo bonsaje. Keď semienka vyklíčia, je potrebné rozsadiť mladé stromčeky samostatne do črepníkov. Nechajte mladý stromček rásť do výšky, čím vyšší bude vzrast, tým hrubší kmeň dosiahneme.

Tvarovanie baobabu

S tvarovaním baobabu môžete začať, keď strom dorástol do želanej hrúbky a výšky. Aby ste dosiahli čo najhrubší kmeň, zasaďte ho do veľkého kvetináča a nechajte ho rásť, pokiaľ nie ste s obvodom kmeňa spokojní. Potom ho skráťte na 30 cm alebo na takú výšku, ako chcete mať kmeň vysoký. Konáre nechajte divoko rásť dovtedy, pokiaľ nedosiahnu hrúbku úmernú proporciám kmeňa. Baobab znáša strih veľmi dobre a aj hrubé rany sa zacelia prirodzene.

Polievanie baobabu

Baobab je v skutočnosti obrovský sukulent, a preto nepotrebuje veľa vody. S polievaním musíte prestať okamžite, ako strom prejde do štádia dormancie (pokoja). Môžete začať polievať až vtedy, keď sa začnú otvárať púčiky ďalšieho vegetačného obdobia.

Umiestnenie baobabu

Baobaby milujú slnko a preto ich môžeme počas letnej sezóny pestovať vonku. Nedržte ich vo vnútri počas vegetačnej sezóny. Počas zimnej sezóny musí byť baobab umiestnený vo vnútri pri izbovej teplote, ktorá nikdy nesmie klesnúť pod 7° C.

Pôda pre baobaby

V prírode baobaby rastú vo veľmi suchých podmienkach v extrémnom teple. Substrát môže pozostávať z 50% štrku alebo piesku premiešanej s rovnakým množstvom substrátu na sukulenty alebo bonsaje.

Hnojenie baobabu

Ideálne sú organické hnojivá, v prípade umelých hnojív odporúčam vyšší obsah fosfátov a draslíka ako dusíka.

Pri správnom pestovaní baobabov treba zohľadniť, že zima je v oblasti južnej Afriky počas nášho leta a naopak. Je treba prihliadať na skutočné obdobie vegetačného rastu a pokoja stromu.

 

Šesť krokov ako pestovať baobaby zo semena

1. Semená vložíme do uzatvárateľnej nádoby a zalejeme horúcou vodou (cca 90°C). Necháme namočené 24 hodín.
2. Semená zasadíme do substrátu zloženého z podielu piesku alebo štrku a substrátu na kaktusy alebo bonsaje (klasickú rašelinu neodporúčam).
3. Bežne polievame ihneď ako substrát preschne. Klíčenie trvá približne 1-3 týždne, pri niektorých druhoch to môže byť aj dlhšie.
4. Kmeň začína drevnatieť cca po 3 mesiacoch, vtedy je potrebné polievanie obmedziť na max. 1–2x za týždeň.
5. Hnojíme maximálne raz mesačne. Ideálne sú organické hnojivá – v prípade umelých hnojív odporúčam vyšší obsah fosfátov a draslíka ako dusíka.
6. Umiestňujeme na slnečnej strane, minimálne v polotieni.