O mne

Môj príbeh

Už v detstve som mala blízko k prírode, stromom a pestovaniu bonsajov. O baobaboch som prvýkrát čítala v knižke Malý princ. Naozajstný podnet prehĺbiť moju lásku k nim prišiel náhodne. Pri dlhom čakaní u lekára ma na stole zaujal časopis National Geographic. Ako som tak listovala, dostala som sa k dlhému článku o týchto velikánoch a ich fotografia ma natoľko uchvátila, že som sa rozhodla vypestovať si vlastný Baobab. Podarilo sa mi zohnať semienka priamo z Afriky a aj keď bolo veľa neúspešných pokusov, jeden sa napokon vydaril a je so mnou už celých 16 rokov.

Odvtedy sa venujem ich pestovaniu a dnes už mám doma všetkých 10 druhov. Postupne sa učím ako fungujú, snažím sa lepšie chápať ich životný cyklus a zisťujem, čo potrebujú k prežitiu v našich podmienkach. Tento rok som si dala zo Senegalu doviezť 57-ročný Baobab bonsaj s úctyhodnými mierami: výška 130 cm, priemer 40 cm a váha neuveriteľných 80 kg. Samozrejme dostal aj meno, volá sa Filip. Rastie do krásy a ja sa každý deň teším, že ešte neopadal, keďže je to opadavý strom.

Baobaby mi skutočne učarovali a preto som sa rozhodla podeliť sa o svoju vášeň a pestovať tieto úžasné stromy aj pre ich ďalších fanúšikov a obdivovateľov. Tejto činnosti sa venujem oficiálne – ako živnostník a teším sa z každej predanej rastlinky či stromčeka, pretože ak ich bude stále viac, možno sa ich ohrozenie aspoň o málo zníži. V našich podmienkach je z nich možné vypestovať nádherné bonsaje, či už v interiéri alebo v lete aj vonku (natrvalo ich na Slovensku nie je možné exteriérovo vysádzať).

Prajem vám príjemné nakupovanie a ešte krajšie zážitky z ich pestovania. Ak budete potrebovať radu, ozvite sa mi cez „Kontakt“.

Majka